Śnieć cuchnąca pszenicy
Z tego artykułu dowiesz się:
Śnieć cuchnąca pszenicy — znaki i objawy
Symptomy choroby widoczne są stosunkowo późno biorąc pod uwagę, że jej źródłem jest niezaprawiony ziarniak. W fazie kłoszenia widoczne są niższe źdźbła zakończone stojącymi pionowo kłosami. Ziarniaki w nich nie są nalewane, dlatego też kłosy są dużo lżejsze od zdrowych, dlatego też nie pochylają się pod wypływem ciężaru.
W miejscu ziarniaka grzybnia wytwarza torebki śnieciowe, które zawierają maziste zarodniki. Z czasem dojrzewają i stają się suche. Podczas zbioru kombajnowego torebki są uszkadzane i wydostają się z nich liczne zarodniki, które infekują zdrowe ziarno.
Nazwa choroby pochodzi od bardzo charakterystycznego zapachu zarodników – zapachu śledzi. Nieswoisty zapach ziarna jest efektem obecności mykotoksyny.
Szkodliwość śnieci cuchnącej pszenicy
W przypadku śnieci cuchnącej pszenicy jej szkodliwość należy rozpatrywać w dwóch aspektach: zniżki plonu oraz zanieczyszczenia ziarna mykotoksyną.
Gdy ziarno ma zapach śledzi nie powinno być przeznaczone do celów konsumpcyjnych oraz w żywieniu zwierząt.
Przyczyny wystąpienia śnieci cuchnącej pszenicy
Źródłem choroby jest niezaprawiony materiał siewny, wraz z którym przenoszone są teliospory – zarodniki choroby. Zostaje on porażony grzybem w momencie pękania torebek i wysiewania zarodników podczas zbioru.
Jak zapobiegać i zwalczać śnieć cuchnącą?
Choroba pomimo tego, że w pszenicy rozwija się w sposób utajony przez większą cześć wegetacji nie jest zwalczana przez oprysk środkami grzybobójczymi. Jedynym sposobem zabezpieczenia uprawy jest zaprawienie materiału siewnego pszenicy ozimej i jarej przed siewem. Do tego celu należy wykorzystać środki ochrony roślin z grupy zapraw o działaniu systemicznym. Większość zapraw ogranicza również występowania śnieci gładkiej i śnieci karłowej pszenicy.
W przypadku zaprawiania materiału siewnego bardzo ważna jest dokładność tego zabiegu, ponieważ równomierne pokrycie ziarniaków mniejsza ryzyko wystąpienia chorób.
Zaprawianie jest pierwszym zabiegiem zwiększającym zdrowotność roślin zbóż. Kolejnym etapem jest aplikacja preparatów działających fitosanitarnie. W tym celu warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania oferowane przez firmę AgroBiotics – Arcton WG i BioRace SL.
Sprawdź inne choroby, które mogą zagrażać Twoim uprawom:
- Antraknoza
- Askochytoza
- Brunatna plamistość liści zbóż
- Czerń zbóż
- Fuzarioza liści
- Mączniak prawdziwy zbóż
- Ostra plamistość oczkowa
- Plamistość siatkowa jęczmienia
- Ramularia zbóż
- Rdza brunatna pszenicy
- Rdza źdźbłowa zbóż i traw
- Rdza żółta
- Rynchosporioza zbóż
- Septorioza liści
- Zgorzel podstawy źdźbła
- Łamliwość źdźbła zbóż