Mączniak prawdziwy zbóż

Mączniak prawdziwy zbóż i traw jest chorobą powodowaną przez Blumeria graminis. Grzyby z tego rodzaju występują powszechnie na większości gatunków roślin uprawnych i ozdobnych. Dlatego nazwę mączniaka prawdziwego często łączy się z gatunkiem, rodzajem czy rodziną rośliny, na przykład mączniak prawdziwy zbóż i traw, mączniak prawdziwy dyniowatych itd.

Z tego artykułu dowiesz się:

Które uprawy szczególnie zagrożone są mączniakiem prawdziwym?

Mączniak prawdziwy zagraża uprawom większości roślin użytkowych, w tym zbóż jarych i ozimych, przede wszystkim pszenicy, roślin motylkowych, krzewów i drzew owocowych, a także roślin ozdobnych.

W profesjonalnych uprawach ogrodniczych mączniak najczęściej atakuje uprawy: dyniowatych, pomidora, ogórka, maliny, róży, winorośli, truskawki i borówki.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw – objawy

Cechą charakterystyczną mączniaka prawdziwego zbóż i traw jest biały, mączysty nalot pojawiający się najczęściej na górnej stronie liści, w dolnej części rośliny.

Rozwój choroby powoduje pokrycie białymi plamami całej powierzchni liści, źdźbła, a przy braku skutecznej ochrony nawet kłosa. W konsekwencji następuje ich stopniowe żółknięcie i usychanie. To z kolei prowadzi do zahamowania wzrostu całej rośliny, do zwijania się liści, a wreszcie nawet do obumarcia zaatakowanej chorobą rośliny. Dochodzi do obniżenia jakości i ilości plonu.

Przyczyny, czyli jakie warunki sprzyjają rozwojowi grzyba?

Mączniak prawdziwy roślin rozwija się w warunkach podwyższonej wilgotności, choć w porównaniu z innymi chorobami grzybowymi jego wymagania nie są aż tak wysokie. Często wystarczy minimalna ilość wilgoci z porannej rosy. Optymalnymi warunkami dla rozwoju zarodników grzybni jest nasłonecznienie i temperatura powietrza wynosząca powyżej 20 stopni Celsjusza.

Zwalczanie mączniaka prawdziwego zbóż

Jednym ze sposobów zwalczania mączniaka prawdziwego jest zastosowanie środków ochrony roślin z grupy fungicydów. Alternatywnym rozwiązaniem jest budowana naturalnych mechanizmów odporności zbóż poprzez aplikację preparatów mikrobiologicznych Arcton WG lub BioRace SL. Użycie tych produktów z AgroBiotics pozwala na rezygnację ze stosowania konwencjonalnych fungicydów.

Źródłem infekcji mączniakiem prawdziwym mogą być również resztki pożniwne, dlatego też bardzo ważne jest ich szybkie zagospodarowanie sprzyjające procesowi mineralizacji. W celu intensyfikacji procesu rozkładu resztek pożniwnych zalecane jest zastosowanie preparatu mikrobiologicznego Convert WG.

Preparat mikrobiologiczny Arcton WG