Mączniak prawdziwy zbóż
Mączniak prawdziwy zbóż i traw jest chorobą powodowaną przez Blumeria graminis. Grzyby z tego rodzaju występują powszechnie na większości gatunków roślin uprawnych i ozdobnych. Dlatego nazwę mączniaka prawdziwego często łączy się z gatunkiem, rodzajem czy rodziną rośliny, na przykład mączniak prawdziwy zbóż i traw, mączniak prawdziwy dyniowatych itd.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak rozpoznać mączniaka prawdziwego zbóż i traw,
- jakie są przyczyny rozwoju patogenu,
- jak skutecznie zwalczać tę chorobę.
Które uprawy szczególnie zagrożone są mączniakiem prawdziwym?
Mączniak prawdziwy zagraża uprawom większości roślin użytkowych, w tym zbóż jarych i ozimych, przede wszystkim pszenicy, roślin motylkowych, krzewów i drzew owocowych, a także roślin ozdobnych.
W profesjonalnych uprawach ogrodniczych mączniak najczęściej atakuje uprawy: dyniowatych, pomidora, ogórka, maliny, róży, winorośli, truskawki i borówki.
Mączniak prawdziwy zbóż i traw – objawy
Cechą charakterystyczną mączniaka prawdziwego zbóż i traw jest biały, mączysty nalot pojawiający się najczęściej na górnej stronie liści, w dolnej części rośliny.
Rozwój choroby powoduje pokrycie białymi plamami całej powierzchni liści, źdźbła, a przy braku skutecznej ochrony nawet kłosa. W konsekwencji następuje ich stopniowe żółknięcie i usychanie. To z kolei prowadzi do zahamowania wzrostu całej rośliny, do zwijania się liści, a wreszcie nawet do obumarcia zaatakowanej chorobą rośliny. Dochodzi do obniżenia jakości i ilości plonu.
Przyczyny, czyli jakie warunki sprzyjają rozwojowi grzyba?
Mączniak prawdziwy roślin rozwija się w warunkach podwyższonej wilgotności, choć w porównaniu z innymi chorobami grzybowymi jego wymagania nie są aż tak wysokie. Często wystarczy minimalna ilość wilgoci z porannej rosy. Optymalnymi warunkami dla rozwoju zarodników grzybni jest nasłonecznienie i temperatura powietrza wynosząca powyżej 20 stopni Celsjusza.
Zwalczanie mączniaka prawdziwego zbóż
Jednym ze sposobów zwalczania mączniaka prawdziwego jest zastosowanie środków ochrony roślin z grupy fungicydów. Alternatywnym rozwiązaniem jest budowana naturalnych mechanizmów odporności zbóż poprzez aplikację preparatów mikrobiologicznych Arcton WG lub BioRace SL. Użycie tych produktów z AgroBiotics pozwala na rezygnację ze stosowania konwencjonalnych fungicydów.
Źródłem infekcji mączniakiem prawdziwym mogą być również resztki pożniwne, dlatego też bardzo ważne jest ich szybkie zagospodarowanie sprzyjające procesowi mineralizacji. W celu intensyfikacji procesu rozkładu resztek pożniwnych zalecane jest zastosowanie preparatu mikrobiologicznego Convert WG.
Sprawdź inne choroby, które mogą zagrażać Twoim uprawom:
- Antraknoza
- Askochytoza
- Brunatna plamistość liści zbóż
- Czerń zbóż
- Fuzarioza liści
- Ostra plamistość oczkowa
- Plamistość siatkowa jęczmienia
- Ramularia zbóż
- Rdza brunatna pszenicy
- Rdza źdźbłowa zbóż i traw
- Rdza żółta
- Rynchosporioza zbóż
- Septorioza liści
- Śnieć cuchnąca pszenicy
- Zgorzel podstawy źdźbła
- Łamliwość źdźbła zbóż