Buraki cukrowe
Burak cukrowy to roślina okopowa, która stanowi drugą roślinę na świecie pod względem pozyskiwania cukru. Plon w postaci korzenia o wysokiej zawartości sacharozy wykorzystywany jest do produkcji cukru spożywczego.Burak cukrowy ma duże wymagania pokarmowe i wymaga ochrony przed szkodnikami i chorobami.
Uprawa buraka cukrowego w Polsce
Obecnie uprawa buraka cukrowego w Polsce jest dość stabilna. Wielkość areału uprawy wynosi ponad 200 tysięcy hektarów. Plon głównym są korzenie, które wykorzystywane są do produkcji cukru. Współcześnie liście buraka cukrowego nie są już wykorzystywane jako pasza dla zwierząt i wymagają odpowiedniego zagospodarowania na polu.
Wymagania glebowe i pokarmowe buraka cukrowego
Burak cukrowy wymaga gleb strukturalnych i żyznych, umożliwiających rozwój systemu korzeniowego. Najlepsze pod uprawę buraków cukrowych są gleby klasy bonitacyjnej I-IVa, o kompleksie przydatności rolniczej pszennym bardzo dobrym i dobrym, pszennym górskim i żytnim bardzo dobrym. Jednak w praktyce rolniczej uprawa prowadzona jest również na glebach słabszych.
Dla prawidłowego wzrostu duże znaczenie ma odczyn gleby, gdyż wpływa on na wschody i końcową obsadę roślin, ich kondycję, wysokość plonu i jakość technologiczną korzeni. Buraki cukrowe najlepiej plonują na glebach o odczynie słabo kwaśnym do obojętnego (pH 6,0-7,2).
W glebach o pH poniżej 6,0 następuje zahamowanie wzrostu systemu korzeniowego, dochodzi także do niedoboru fosforu i magnezu oraz zwiększa się stężenie toksycznych jonów Al3+(indeks górny). Z kolei pH powyżej 7,2 również powoduje ograniczenie pobierania przez rośliny fosforu, potasu i magnezu, a także boru i manganu. W efekcie zmniejszeniu ulega wydajność i obsada buraka oraz pogarsza się jakość technologiczna korzeni – obniża się polaryzacja
Ponadto gleba pod uprawę powinna mieć głęboką warstwę próchniczną, strukturę gruzełkowatą, średnią zwięzłość i dużą aktywność biologiczną. Powinna mieć przynajmniej średnią zasobność w składniki pokarmowych. Aby poprawić parametry gleby, można zastosować właściwe zabiegi agrotechniczne, na przykład wapnowanie wykonane po zbiorze przedplonu lub nawożenie ogranicznego
Siew buraka cukrowego – warunki, nasiona i techniki siewu
Termin siewu buraka cukrowego przypada na czas, gdy minimalna temperatura gleby wynosi 5 stopni Celsjusza. W Polsce siewu jest zróżnicowany geograficznie i w zależności od regionu rozpoczyna się od końca marca do trzeciej dekady kwietnia. Do wysiewania zaleca się używać precyzyjnych siewników punktowych o płynnie regulowanej gęstości siewu.
Nasiona umieszcza się w glebie na głębokość 2-3 centymetrów. Końcowa obsada buraka powinna wynosić 90-100 tysięcy roślin na hektar. Dlatego też między rzędami powinien znajdować się odstęp 45 do 50 centymetrów, a w rzędach 8 centymetrów. Na bardzo dobrych glebach można stosować odstęp 20 centymetrów między rzędami. Na słabszych glebach można zwiększyć odstęp między roślinami w rzędzie wynoszący około 16 centymetrów.
Preparaty mikrobiologiczne do uprawy i nawożenia buraka cukrowego
W celu ochrony buraka cukrowego przed chwastami, zwłaszcza w okresie od wschodów do zakrycia międzyrzędzi należy stosować środki ochrony roślin z grupy herbicydów
Preparaty mikrobiologiczne od Agobiotics dedykowane uprawom buraków cukrowych to: Elbio FeN SL i ProBeet WG.
Preparat ProBeet WG pobudza i wzmaga Systemiczną Odporność Indukowaną (ISR) na Chwościk buraka, zawiera bakterie stymulujące wzrost roślin oraz jest dostosowany do działania w rodzimych warunkach polowych.
W uprawie burka cukrowego może być również zastosowany Elbio FeN SL. Zawiera on bakterie z grupy promujących wzrost. Dzięki czemu rośliny są w lepszej kondycji, a tym samym są bardziej odporne na stres biotyczny i abiotyczny.